fbpx

SİSTEM TANITIMI

Online Sağlıklı Yaşam Platformu

MyPTLab

Antrenman programları, online eğitim (online video) formatında hazırlanmıştır. Programa kaydolduğunuzda profilinize eklenir ve hemen izlemeye&uygulamaya başlayabilirsiniz. Dilediğininiz yer ve zamanda, akıllı telefon, tablet, bilgisayar ve benzeri internete bağlanabilen cihazlardan programlara katılabilirsiniz. Antrenman programınız satın aldığınız tarihten itibaren sınırsız erişiminize açık kalacaktır.

KANITA DAYALI FİTNESS İLKESİ

Günümüzde Google üzerinden yapılan aramaların %40’ı “Fitness” ve “Sağlık” ile ilgilidir. Sadece “Fitness” aramasında 5 milyondan fazla sonuç vardır. Bu sonuçların içerisinde aktarılan bilgilerin ise doğruluğu konusunda şüphe duyulmalıdır. Çünkü artık bireyler, bilgiye ulaşmak konusunda bir sıkıntı yaşamamaktadır. Asıl sorun bilginin güvenirliğidir. Bu bakımdan kişilere doğru ve güvenilir bilgi sunmak için bilgiyi filtrelemeyi bilmek gerekir. Bunu yapmak için de eğitim almak ve zaman harcamak gerekir. Son 13 yıllık süreçte sağlık harcamalarına baktığımızda %1000 oranında bir artış görülmektedir. Bu artış, sizlerin sağlığınıza kavuşmak adına yaptığınız harcamaları da içermektedir! Bu harcamalara karşın değişmeyen tek bir şey var, o da SAĞLIĞINIZ!

Bizler, 15 yılı aşkın deneyimimiz ile fitness ve sağlık alanında doğru ve yanlış bilgiyi ayırt etme uzmanlığı kazanarak, kişilere kanıta dayalı çalışmalarımız ile “DAHA AZ ZAMAN – DAHA AZ ENERJİ – DAHA AZ PARA ile DAHA FAZLA KAZANÇ” sağlamak adına destek sağlamaktayız.

MyPTLab ANTRENMANLARININ ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Fitness sektörü her geçen gün yepyeni hareketler ile insanları büyülemeye devam ediyor ancak burada son kullanıcıların, yani sizlerin dikkat etmediği bir şey var; bu hareketleri onların yapabiliyor ve size öneriyor olması sizin onları yapabileceğiniz ve o hareketlere uygun olduğunuz anlamına gelmez!

Bu yüzden dikkatinizi çekmek istediğimiz nokta şu; Yaptığınız hareketlerin sizin seviyenize, ihtiyaçlarınıza ve amacınıza uygun olması gerekmektedir.

2013 yılında yapılan bir araştırmada PT alan, yani birebir çalışan kişilerin dahi %83’ü günün sonunda kronik bir sakatlanma yaşıyor.

Peki PT almadığınız halde sadece internetten gördüğünüz hareketlerin size daha kötü bir etki yaratmayacağını nereden biliyorsunuz? 

İşte bunun cevabını biz biliyoruz! Size doğru egzersizi vermek konusunda uzmanız!

DOĞRU VE YANLIŞ EGZERSİZİN ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Bir hareket düşünün… Örneğin, koşmak.
Koşarken eklemlerinize ne kadar stres yüklendiğini biliyor musunuz?

Vücut ağırlığınızın 3 ila 8 katı kadar!

Yani 70 kiloluk bir insan için bu 560kg’a kadar yükselen bir yük demek! Peki bunu defalarca yaptığınızda başınıza neler geleceğini biliyor musunuz?

Araştırmalar, sadece koşu bandında koşarken kişilerin %70’inden fazlasının sakatlandığını gösteriyor!

Başka bir hareket daha düşünelim. Örneğin, Crunch hareketi.
Crunch hareketi genellikle sıkı ve düz bir karına sahip olmak için yapılan bir harekettir.

Her bir crunch hareketi sırasında omurga disklerinize binen stresin ne kadar olduğunu biliyor musunuz?

3300 Newton. Yani 330 kilodan fazla!

Peki etkili bir karın için size önerilen 500 tekrarlık crunch hareketinin sonunda diskleriniz ne kadar stresle karşılaşıyor.
Basit bir hesaplamayla söyleyelim; 165.000Kg!

Eğer bir bel ağrısı yaşıyorsanız sebebini buldunuz demektir!

Peki ne yapmalı?

Size uygun egzersizi belirleyen temel prensibimiz şudur; “MİNİMAL ETKİLİ DOZ”

Yani, size ihtiyacınız olan bir hareketi önerirken, ihtiyacınızdan daha fazla set ve tekrar vermiyoruz. Çünkü “AZ, ÇOKTUR!”

İşte burada EXPRESS antrenmanlarımız devreye giriyor!

UZMANLIK İLKESİ

Dünyaca ünlü Kanadalı yazar Malcolm Gladwell, bir kişinin bir konuda uzmanlık seviyesine erişmesi için 10.000 saat deneyim sağlaması gerektiğini söyler. Ortalama düzeyde çalışan bir birey için bu 5 ila 8 yıl demektir!

MyPTLab ekibi olarak bizler sektördeki 15 yılı aşkın saha deneyimimiz, yurtiçi ve yurtdışında 10 yılı aşkın sürede yılda 50’den fazla eğitim ile  5000’den fazla eğitmen yetiştirerek uzmanlık konusunda kendimizi kanıtladık.

GÜVENLİ EGZERSİZ İLKESİ

Günümüzde fit, sağlıklı olmak veya hastalıklardan kurtulmak için egzersiz yapılması gerektiği gibi bir algı söz konusudur. Oysa gerçekler öyle midir? Yaptığımız araştırmalar ve deneyimlerimiz gösteriyor ki; ihtiyaçlarınıza ve amaçlarınıza ulaşma konusunda egzersiz yapmak doğru bir yaklaşım değildir. Daha öncesinde bahsettiğimiz gibi 2013 yılında yapılan bir araştırmada PT alan, yani birebir çalışan kişilerin dahi %83’ü günün sonunda kronik bir sakatlanma yaşıyor! Dolayısıyla egzersiz yaparken dikkat edilmesi gereken kritik nokta, güvenli bir egzersiz yaklaşımıdır. Peki hangi egzersizler güvenlidir? Bunun cevabı; egzersizin tamamen ihtiyaçlarınıza yönelik olmasıdır!

Dünyaca ünlü Kanadalı Omurga Biyomekaniği uzmanı Stuart Mcgill’in dediği gibi;

“İyi veya kötü egzersiz yoktur, kişiye uygun olmayan egzersiz vardır.”

Bizler, sizlere uygun olan egzersizlerin hangileri olduğunu biliyoruz!

EGZERSİZİN TEHLİKELERİ

“Hocam kilo vermek istiyorum” dediğinizde hocanızın verdiği Squat ile “Hocam kaslarımı geliştirmek istiyorum” dediğinizde hocanızın verdiği Squat aynı mıdır?

Elbette farklıdır. Bu farklılıkları yaratan şey ise amaçlarınız!

Peki bu amaçlarınıza yönelik gittiğiniz yolda “Hocam 3 haftadır dizim ağrıyor sebebi nedir?” dediğinizde hocanız “Squattan” demiyordur. Zaten dizinizin ağrımasına Squat’ın yol açtığını biliyor olsaydı size Squat vermezdi!

Peki Squat diz ağrısına mı yol açıyor? Elbette hayır.

Unutmayın, “İyi ve kötü egzersiz yoktur, kişiye uygun olmayan egzersiz vardır!”

Size uygun olmayan egzersizler, sizin için tehlikelidir! 

BİREYSELLİK İLKESİ

Doğduğumuz ilk birkaç ay içerisinde kişiliğimizin farkına varır ve bir birey olduğumuzu hissederiz. Daha sonrasında ise dünya, bize ortalama bir insan olduğumuzu varsayarak hizmet eder! Bu süreç içerisinde kaybettiğimiz bir şey var; O da Bireyselliğimiz!

Genellikle fitness sektöründe eğitmenler bir sistem geliştirirler ve insanları bu sisteme dahil ederler.

Bireysellik ilkesine göre ise bireyi sisteme değil; sistemi bireye uyarlamak gerekir.

Başarıya ulaşmak mı istiyorsunuz? O halde içinizdeki ortalama insanı yok edin, birey olduğunuzun farkına varın ve kendinizi gerçekleştirin!

 

24 SAATE ODAKLILIK İLKESİ

1 gün 24, 1 hafta 168 ,  1 ay ise 720 saat eder.

Peki 1 ayda kaç saat egzersiz yapıyorsunuz?

Haftada 3 gün 1’er saat gittiğinizi varsayarsak; ortalama 12 saat!

Sadece 720 saat içerisinde 12 saatlik bir çalışma ile ne kadar başarı elde edebilirsiniz?

Sadece 12 saatlik!

Günde 1 saat egzersiz yapmanıza karşın 8 saatini verimsiz bir uyku, 8 saatini pasif ve düşük enerji ile iş ortamında, kalan saatleri ise kanepenizde bacaklarınızı uzatarak elinizde kumandayla geçirdiğinizi düşünürsek bir günde ne kadar az bir zaman diliminde hareket ettiğinizin farkına varmış olursunuz.

Peki ya 8 saatlik kaliteli bir uyku ile birlikte 8 saatlik iş ortamınızda daha verimli ve enerjik çalışmak, kalan zamanınızı da daha değerli geçirmek istemez miydiniz?

Cevabınız evet mi?

İşte bu konuda size yardımcı olabiliriz!